Zapotrzebowanie na „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025

Zapotrzebowania na wsparcie seniorów w ramach

 Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025.

Program ma za zadanie wsparcie działań na rzecz osób starszych, niesamodzielnych ze względu na wiek i stan  zdrowia, realizowany  w dwóch formach:

  1. MODUŁ I w ramach usług sąsiedzkich,
  2. MODUŁ II w ramach „opieki na odległość”.

Adresatami Programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielnie gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Celem MODUŁU I jest zapewnienie osobom w  wieku 60 lat i więcej usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich. Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Natomiast MODUŁ II ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osoby starszej przez zwiększenie jej dostępu do tzw. „opieki na odległość”. W ramach tego wsparcia osobie starszej zostaje zapewniony dostęp do tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa wyposażonych w następujące funkcje: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). Opaska lub inne urządzenie bezpieczeństwa daje możliwość wykonania zgłoszenia do dyspozytora np. ratownika medycznego, opiekuna medycznego czy pielęgniarki, w celu podjęcia decyzji o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Gmina na podstawie zapotrzebowania na w/w. wsparcie będzie mogła podjąć działania w celu wdrożenia rozwiązań pozwalających osobom starszym czuć się bezpieczniej oraz być bardziej samodzielnym, a w razie potrzeby szybko powiadomić bliską osobę, czy służby ratunkowe o kryzysowej sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lęborku  ul. Wyszyńskiego 3 oraz telefonicznie pod numerem 59 8622 711, bądź skontaktować się z koordynatorem Krystyną Kwidzińską 59 8634951.

Osoby zainteresowane Programem prosi się o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lęborku do dnia 5 lutego b.r., celem prawidłowego oszacowania potrzeb przy składaniu wniosku w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025.