Tydzień Białej Wstążki – powiedz przemocy „nie”

W dniach od 1 do 7 grudnia 2020 obchodzony będzie I POMORSKI TYDZIEŃ BIAŁEJ WSTĄŻKI. To część międzynarodowej kampanii społecznej adresowanej do mężczyzn, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.

Biała wstążka stanowi symbol osobistej deklaracji, że mężczyźni nigdy nie będą sprawcami przemocy i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet. Zachęcamy mężczyzn, mieszkańców Lęborka, do włączenia się w akcję, poprzez symboliczne przypięcie białej wstążki, wyrażającej sprzeciw wobec przemocy.

ONZ ostrzega, że w cieniu COVID-19 dochodzi do kolejnej „ukrytej pandemii” – globalnego nasilenia przemocy domowej. Na całym świecie odnotowano gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń, dotyczących przemocy wobec kobiet i dziewcząt w czasie „zamknięcia kraju” i innych restrykcji związanych z pandemią. Skutkują one uwięzieniem wielu z nich w domach wraz ze sprawcami oraz pozbawieniem łatwego dostępu do instytucji oferujących pomoc.

Kampania „Biała wstążka” to największa międzynarodowa kampania społeczna adresowana  do mężczyzn, mająca na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Rozpoczęła się 6 grudnia 1991 r. w Kanadzie, gdzie mężczyźni postanowili uczcić w ten sposób pamięć 14 studentek zamordowanych 6 grudnia 1989 rokuw budynku politechniki w Montrealu przez 25-letniego mężczyznę, który uważał, żę kobiety nie powinny studiować na wydziałach nauk ścisłych, technicznych.

Akcję na terenie województwa pomorskiego koordynują Fundacja Wschodzące Słońce, Fundacja Trzeźwość oraz Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej.

http://wschodzaceslonce.org.pl/

Organizatorzy akcji zachęcają także do przesłania zdjęcia z przypiętą białą wstążką na Instagram lub adres mailowy Fundacji Wschodzące Słońce, adres mailowy: fundacja@wchodzaceslonce.org.pl